INFORMACJE OGÓLNE
Na sprzedaż osiemnastowieczny zespół pałacowo-parkowy o statusie zabytku (od 1990 roku pałac i park są wpisane do Rejestru Zabytków pod nr A/3797/635/W), położony w miejscowości Borowa (gmina Długołęka, powiat wrocławski, województwo dolnośląskie), 10 kilometrów od Wrocławia.
Powierzchnia użytkowa pałacu: 2286,50 mkw. Funkcja pałacu: usługowo-hotelowa. Powierzchnia działki: 12160 mkw. (1,2 ha; istnieje możliwość poszerzenia obszaru zespołu pałacowo-parkowego o kilka hektarów poprzez kupno sąsiadujących działek od Lasów Państwowych). Przeznaczenie działki: usługowe i rekreacyjne oraz - fragmentarycznie - pod zabudowę jedno- i wielorodzinną. Prawo własności gruntu i budynku pałacowego.
W pałacu mieści się 29 pokoi hotelowych (67 miejsc noclegowych) o powierzchni od 17 do 46 mkw. z prywatnymi łazienkami. Dodatkowo, w budynku pałacowym znajdują się cztery sale konferencyjne, sala restauracyjna oraz - wymagające adaptacji i ostatecznego zagospodarowania - skrzydło SPA z niecką basenową.
Poprzez adaptację przylegającej do budynku pałacowego oficyny, istnieje możliwość rozszerzenia bazy hotelowej o kolejne kilkadziesiąt miejsc noclegowych. Dodatkowo, w nieodległej przeszłości obecny właściciel - zgodnie z deklaracją - uzyskał stosowne zgody na posadowienie na terenie działki dwóch dodatkowych budynków.
Skorzystaj z funkcji spaceru 3D i odwiedź nieruchomość za pomocą komputera, smartfona lub tabletu: link.do/jv5LL (skopiuj link i wklej do przeglądarki lub zajrzyj do zakładki Multimedia; z uwagi na wysoką powierzchnię pałacu, wirtualny spacer obejmuje wyłącznie wybrane pomieszczenia).
LOKALIZACJA
Nieruchomość zlokalizowana tuż pod Wrocławiem (10 km), w niemal bezpośrednim sąsiedztwie drogi ekspresowej S8, będącej częścią drogi krajowej nr 8, na szlakach komunikacyjnych Warszawa-Praga i Warszawa-Berlin.
W pobliżu znajdują się m.in. kościół, stadnina koni, stacja kolejowa i sklep spożywczy.
DZIAŁKA
Działka nr 266 AM-2, o powierzchni 12160 mkw. (1,2 ha), o przeznaczeniu usługowym, rekreacyjnym i - częściowo - jedno- i wielorodzinnym. Działka posiada regularny, niemal prostokątny kształt. Od północnego-zachodu, tj. od strony parku, graniczy z terenem zalesionym o powierzchni 5 hektarów (istnieje możliwość kupna niniejszego obszaru od Lasów Państwowych, a co za tym idzie - rozszerzenia terytorium zespołu pałacowo-parkowego). Na terenie parku znajdują się stawy wodne i starodrzewie. Park wymaga przecięcia i odświeżenia (wśród zdjęć załączonych do oferty znajduje się kolaż przedstawiający park w okresie niedawnego prosperity).
Oprócz budynku pałacowego i przylegającej do niego oficyny, na działce stoi wolnostojący budynek kotłowni o powierzchni 37 mkw.
W przeszłości na posesji wydzielono lądowisko dla helikopterów. Parking utwardzony. Teren ogrodzony. Asfaltowa droga dojazdowa. Nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do drogi krajowej nr 8.
UZBROJENIE
Nieruchomość posiada niezbędne przyłącza i instalacje, tj. wodociągową (w tym własne ujęcie wody w postaci studni głębinowej), kanalizacyjną (odprowadzającą ścieki do znajdujących się na terenie działki zbiorników), elektryczną, centralnego ogrzewania i podgrzewania wody oraz gazową (w postaci podziemnego zbiornika na gaz płynny), jak również klimatyzacyjną, wentylacyjną, przeciwpożarową, odgromową oraz telefoniczną i internetową.
PAŁAC
Pałac został posadowiony w drugiej połowie XVIII wieku, zaś na przestrzeni XIX, XX i XXI wieku był rozbudowywany i rewaloryzowany w stylu eklektycznym, z przewagą klasycystyczno-secesyjnych naleciałości.
Na budynek pałacowy o powierzchni 2286,50 mkw. składają się trzy kondygnacje naziemne, poddasze użytkowe i zagospodarowana, aczkolwiek wymagająca odświeżenia, piwnica. W południowo-wschodnim narożniku budynku wznosi się pięciokondygnacyjna wieża z dzwonem i zegarem, z której rozpościera się efektowny widok na Wrocław i Oleśnicę.
Pałac dzieli się na cztery strefy:
- hotelową (ok. 840 mkw.), złożoną z 29 pokoi o powierzchni od 17 do 46 mkw., wyposażonych w prywatne łazienki, telewizory i telefony; adaptacja przylegającej do budynku pałacowego oficyny umożliwia zwiększenie liczby pokoi hotelowych do 37;
- restauracyjno-barową (ok. 130 mkw.);
- konferencyjno-szkoleniową (ok. 210 mkw.) z 4 salami konferencyjnymi;
- rekreacyjną (ok. 285 mkw.), w której znajduje się m.in. niecka basenowa o powierzchni 50 mkw.; ze skrzydła SPA roztacza się widok na park.
Pałac posadowiony na żelbetowych fundamentach. Ściany murowane z cegły. Stropy drewniane i ceglane. Ściany zewnętrzne pokryte tynkiem zewnętrznym. Ściany wewnętrzne pokryte tynkiem cementowo-wapiennym i gładzią gipsową. Ściany i sufity wykończone piękną sztukaterią i boazerią kasetonową. Ściany w holu wejściowym ozdobione secesyjnymi malowidłami. Na podłogach drewniane deski i parkiety oraz terakota. Drewniane schody wewnętrzne. Drewniana więźba dachowa. Dach pokryty łupkiem kamiennym. W kilku pomieszczeniach znajdują się efektowne kominki, w tym najstarszy, pochodzący z epoki renesansu. Kubatura pałacu: 10388 mkw.
Od 2009 roku - po zakończeniu remontu generalnego - w pałacu działały hotel i restauracja. Regularnie odbywały się w nim imprezy firmowe i okolicznościowe oraz konferencje, szkolenia i bankiety biznesowe. Obecnie budynek nie jest użytkowany w celach komercyjnych.
WALORY HISTORYCZNE
Pierwsze wzmianki o drewnianym pałacu położonym na tym terenie pochodzą już z XIII wieku, co nadaje obiektowi dodatkowej nobilitacji historycznej.
W wiekach XVI, XVII i XVIII - w miejscu dzisiejszego pałacu - stał renesansowy dworek otoczony fosą, którego ówczesną świetność uwiecznił na swoich szkicach słynny śląski rysownik Friedrich Bernhard Werner. W późniejszych latach pałac był wielokrotnie przebudowywany, przy czym jedno z dzisiejszych skrzydeł budynku zostało posadowione właśnie z cegieł dawnego dworku, zaś jedną z sal kominkowych do dziś zdobi renesansowy kominek pochodzący z tamtego okresu.
W ubiegłych stuleciach zespół pałacowo-parkowy w Borowej przyciągał tłumy turystów zainteresowanych obiektem przez wzgląd na jego dawnego lokatora - Kurta Christopha von Schwerin, pruskiego generała i zasłużonego feldmarszałka w armii króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. To również za jego sprawą pałac wielokrotnie wizytowali członkowie pruskiej rodziny królewskiej.
Do jednej z niepowtarzalnych cech pałacu w Borowej należy także kompletny mechanizm zegara wieżowego pochodzącego ze sławetnej fabryki zegarów Edwarda Eppnera, którego kunszt szczególnie upodobał sobie król Prus Fryderyk Wilhelm IV Pruski. Zegar o sygnaturze 1465 wyprodukowano już po przeniesieniu fabryki do Srebrnej Góry.
Do 1945 roku właścicielem pałacu był niemiecki ród von Schwerin, którego herb znajduje się w południowym ryzalicie pałacu, nad głównym wejściem do budynku. Co ciekawe, dwa lata wcześniej, w trakcie drugiej wojny światowej, do rodu von Schwerin zwrócił się sam Günther Grundmann, niemiecki historyk i konserwator zabytków, twórca słynnej listy Grundmanna, czyli spisu składnic dóbr kultury w postaci m.in. 552 obrazów i 90 rzeźb, które od 1942 hitlerowskie Niemcy usiłowały zabezpieczyć przed zniszczeniami wojennymi. Do 80 obiektów Dolnego Śląska, jakie Grundmann wytypował do roli tajnych schowków, należał też zespół pałacowo-parkowy w Borowej (pozycja nr 6 na wspomnianej liście Grundmanna, po wojnie odszyfrowanej przez polskiego historyka sztuki i archiwistę Józefa Gębczaka), przez co w salach i skarbcu obiektu złożono bogate zbiory prywatne i państwowe, m.in. wrocławskiego Ratusza i Muzeum Śląskiego.
CENA
11.999.999 złotych
Cena ofertowa jest znacząco niższa względem wycen wynikających z operatów szacunkowych.
Nieruchomość jest obciążona kredytem hipotecznym, zaś jej księga wieczysta zawiera wpisy wierzycieli hipotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem banku, co nie uniemożliwia sprawnego przeprowadzenia transakcji sprzedaży. Zespół Melon Tie Brokers dysponuje doświadczeniem w sprzedaży obiektów zabytkowych o tej specyfice formalno-prawnej.
KONTAKT
Skorzystaj z funkcji spaceru 3D, a następnie umów się na prezentację,
Zespół Melon Tie Brokers